Alchemilka - ženská bylinka

08.05.2020

Táto časť bylinkára bude špeciálne venovaná najmä nám ženám.

Alchemilka je totiž označovaná za ženskú bylinku, dokonca aj v kresťanstve je táto rastlinka zasvätená Panne Márii. A tak ako ženu bylinkárku ma niekoľko rokov škrelo, že ju nemám na zozname svojich byliniek. Hoci keď sa mi objavil nejaký problém, čaj s jej obsahom som si kupovala.

Dnes už nemusím. Od včera sa totiž suší jej prvá skúšobná várka u nás v sušiarni ;-) Dokonca sme ju boli zbierať v ženskom tandeme - s maminou ;-) Ako krásne to je všetko poprepájané, keďže nedeľu nás čaká Deň matiek.

Ak by ste si chceli túto veľmi prospešnú bylinku zadovážiť priamo z prírody, čítajte ďalej. Podotýkam, že ich je niekoľko druhov, najznámejšia je alchemilka žltozelená, no častejšie v našej prírode nájdete alchemilku obyčajnú, nazývanú aj pasienkovú. Práve táto rastie aj u nás - obe pritom majú liečivé účinky.

Kde alchemilku nájdete?

Rastie predovšetkým na okrajoch lesov a ciest, na svahoch a vlhkých lúkach vo vyšších polohách a v horských oblastiach - toto by sedelo aj pre naše miesto výskytu, pretože sme ju našli na slnečných stranách podhorských lúk. Rastlinku nehľadajte podľa kvietkov, pretože tie sú veľmi drobučké a ich žltozelená farba splýva s okolím. Oveľa ľahšie na ňu natrafíte, keď sa budete sústrediť na jej výrazné laločnaté listy. Zrána sa na nich usádza rosa, ktorá sa nahromadí v strede kvetu a vytvára takúto nádhernú podívanú. Z týchto lístkov vystupuje nahor nevysoká stonka s pár malými lístkami a žltozelenými drobnými kvietkami v hornej časti. Celá rastlinka je pokrytá jemnými chĺpkami.

Ako alchemilku zbierať?

V čase kvitnutia zbierame iba stonku s kvietkami (rastlinka kvitne od mája až do októbra), v ktorej je v tom čase nahromadená všetka energia rastliny. Po odkvitnutí sa môžu zbierať listy. A dokonca na jeseň môžete zbierať aj koreň, je v ňom vtedy najväčšia sila.

Na čo všetko pôsobí táto bylinka pre ženy?

Alchemilka blahodárne pôsobí pri ženských problémoch v každom období. Pomáha pri menštruačných poruchách, výtoku, ochorení podbrušia, nevoľnostiach v prechode, v začínajúcej puberte (spolu s rebríčkom obyčajným - myším chvostom - pomáha pri úprave menštruácie, ak má mladé dievča aj napriek liekom nepravidelnú menštruáciu, stačí piť čaj z alchemilky a rebríčka v rovnakom pomere a všetko sa napraví). Rovnako prospešná je alchemilka pri pôrodných ťažkostiach - pomáha pri poranení pri pôrode, pri ochabnutí podbrušia žien, ktoré majú ťažký pôrod alebo sklon k potratu. Upevňuje plod a posilňuje väzivo maternice. Odporúča sa od tretieho mesiaca piť čaj z alchemilky. Zároveň každá žena po pôrode by mala preventívne piť 8 až 10 dní čaj z alchemilky - napomáha totiž rýchlejšej regenerácii a uľavuje pri popôrodných komplikáciách (zápaly podbrušia, horúčka, sneť, hnisanie, vredy, prietrže brušnej blany).

Okrem ženských chorôb je nápomocná aj pre deti, ktoré majú slabé svalstvo aj napriek dobrej strave. Pri častom užívaní tohto čaju zosilnejú.

Tiež pomáha veľmi dobre liečiť rany po vytrhnutí zubu, pretože má výrazné sťahujúce účinky. Odstraňuje slabosť svalov a končatín a pomáha pri málokrvnosti.

V knižke Zdravie z Božej lekárne, z ktorej som čerpala, som našla jednu vetu, ktorú sa mi žiada napísať na záver, žiaľ veľa pravdy v nej:
"Náš Stvoriteľ vo svojej priazni nechal vyrásť bylinku na každú chorobu, nevieme mu byť za to dosť vďační."


Preto keď budete najbližšie zbierať akúkoľvek bylinku, poďakujte sa, nahlas či v duchu a vezmime si len toľko, čo vám je treba. Zároveň tiež verím, že nás, ktorí sa snažíme vymeniť každú možnú tabletku za bylinku, bude stále viac ;-) 

© 2020 Ludwigov svet. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky