Fialka voňavá

26.03.2020

Fialky na mojom zbernom zozname byliniek nefigurujú. Možno aj preto, lebo som ich nikde v našom lese nezahliadla. No túto sezónu na mňa kukali z toľkých príspevkov na Facebooku, až sa mi to zdalo podozrivé :-D

A tak dnes, keď som šla na obhliadku prvej púpavy, zaviedlo ma to na úplne iné miesta. Ja sa rada nechám takto unášať :-) Niekedy mám pocit, že toto je to volanie lesa, ktoré niektorí prírodní ľudia popisujú (priznám sa, že v hlave som to mala vykreslené tak pompéznejšie, ako z rozprávky Fantaghiro :-) ).
Každopádne, nikdy by som nepovedala, že v našom lese nájdem také koberce nádherných fialových kvietkov.

Ako som tak šla domov so zaplneným košíčkom, napadla mi jedna myšlienka. O bylinkách si totiž neštudujem, som skôr praktický typ. A došlo mi, že som sa bylinkárkou stala tak trošku druhotne. V prvom rade som totiž milovník prírody. Milujem sa túlať a prijímať tú otvorenú náruč hory a ona mi vždy ukáže niečo čarovné.
Aj dnes ma zaviedla na miesta, ktoré som navštívila prvýkrát. Keď som si potom doma čítala, kde fialky rastú, popisy miest presne zodpovedali tým dnes objaveným ;-)

ÚČINKY

Poďme ale k samotným účinkom fialky. Je to ďalšia výborná bylinka na hrdlo a dýchacie cesty. Určite ju pridajte do čajovej zmesi, ak Vás postihne chrípka či bolesť hrdla. Ja osobne by som ju pila iba v zmesiach, rovnako tak ako pľúcnik.
Má taktiež močopudné účinky, pôsobí protizápalovo a podporuje vykašliavanie hlienov.

TIP: pri sušení sa vyhnite priamemu slnku, pretože lúče z nej vytiahnu nielen farbu, ale aj vôňu.
Zároveň pri zbere buďte opatrní, pretože okrem fialky voňavej, ktorá reálne výrazne vonia a má tmavofialové kvietky (prvý obrázok), dosť hojne rastie u nás aj fialka psia, ktorá má väčšie kvietky a je skôr sfarbená do modrofialova, akoby farba nebies a nevonia vôbec (druhý obrázok). Táto nemá liečivé účinky. 

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky