Pľúcnik lekársky/horský

22.03.2020

Tieto dni u nás rastie a kvitne spolu so žihľavou ďalšia výborná bylinka - pľúcnik.

Už samotný názov prezradí, aká je hlavná indikácia tejto bylinky - podpora kondície pľúc a dýchacích ciest, odhlieňovanie, dráždivý kašeľ. Poslúži však aj pri tráviacich ťažkostiach a problémoch spojených so zápalom močových ciest (podporuje totiž aj vylučovanie).

Pľúcnik je síce krásna kaškovitá rastlinka s ružovými až fialovými lupienkami, no predsa je niekedy obtiažne ju nájsť. Schováva sa totiž v mokrejších častiach lesov, v húštinách, často pod malinčím, či pri žihľave (moje ruky vyzerajú často po zbere pľúcnika skôr ako po boji s nevrlou mačkou 😁 ). Keď však nájdete jeden pľúcnik, je takmer zaručené, že ich v okolí bude hojne.

S pľúcnikom však opatrne!

Jedná sa totiž o bylinku, ktorá má silný vplyv na zrážanie krvi a pri nesprávnom užívaní (ako vlastne pri všetkých bylinkách) by Vám mohol narobiť skôr šarapatu ako osoh. Opatrne teda s užívaním u ľudí, ktorí trpia touto diagnózou. Vôbec by ho nemali piť deti, tehotné ženy a kojace matky.

Pľúcnik sa odporúča skôr ako súčasť čajových zmesí a pokiaľ chcete absolvovať pľúcnikovú kúru, odporúča sa dva týždne piť jedna šálka denne:
1 čajová lyžička zaliata 250 ml horúcej vody (maximálne však do 3 týždňov)

Výborný pri dýchacích ťažkostiach a dráždivom kašli je aj ako naparovadlo.

Preto lepšie spravíte, ak si čaj kúpite sypaný, nie v sáčkoch, v ideálnom prípade, že si nazbierate a nasušíte sami ;-)

V našich podmienkach rastú dva druhy - pľúcnik lekársky, ktorý sa vyznačuje bielymi fliačikmi na listoch (nie je to teda pleseň či iná choroba, tak vyzerá zdravý list) a pľúcnik horský, ktorý tieto fliačky nemá alebo len veľmi nevýrazné. Oba druhy sú liečivé, horský obsahuje menší podiel účinných látok.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky