Pľúcnik lekársky/horský
Tieto dni u nás rastie a kvitne spolu so žihľavou ďalšia výborná bylinka - pľúcnik.
Už samotný názov prezradí, aká je hlavná indikácia tejto bylinky - podpora kondície pľúc a dýchacích ciest, odhlieňovanie, dráždivý kašeľ. Poslúži však aj pri tráviacich ťažkostiach a problémoch spojených so zápalom močových ciest (podporuje totiž aj vylučovanie).
Pľúcnik je síce krásna kaškovitá rastlinka s ružovými až fialovými lupienkami, no predsa je niekedy obtiažne ju nájsť. Schováva sa totiž v mokrejších častiach lesov, v húštinách, často pod malinčím, či pri žihľave (moje ruky vyzerajú často po zbere pľúcnika skôr ako po boji s nevrlou mačkou 😁 ). Keď však nájdete jeden pľúcnik, je takmer zaručené, že ich v okolí bude hojne.
S pľúcnikom však opatrne!
Jedná sa totiž o bylinku, ktorá má silný vplyv na zrážanie krvi a pri nesprávnom užívaní (ako vlastne pri všetkých bylinkách) by Vám mohol narobiť skôr šarapatu ako osoh. Opatrne teda s užívaním u ľudí, ktorí trpia touto diagnózou. Vôbec by ho nemali piť deti, tehotné ženy a kojace matky.
Výborný pri dýchacích ťažkostiach a dráždivom kašli je aj ako naparovadlo.
Preto lepšie spravíte, ak si čaj kúpite sypaný, nie v sáčkoch, v ideálnom prípade, že si nazbierate a nasušíte sami ;-)
V našich podmienkach rastú dva druhy - pľúcnik lekársky, ktorý sa vyznačuje bielymi fliačikmi na listoch (nie je to teda pleseň či iná choroba, tak vyzerá zdravý list) a pľúcnik horský, ktorý tieto fliačky nemá alebo len veľmi nevýrazné. Oba druhy sú liečivé, horský obsahuje menší podiel účinných látok.
![](https://5c0becf7a9.cbaul-cdnwnd.com/142ba49974e41d30a8e0e17f196e68d2/200000014-08a1e08a21/IMG_20200320_155624517_BURST000_COVER.jpg?ph=5c0becf7a9)